Praca w święta

Pracownicy zastanawiają się czy w święta należy iść do pracy. Odpowiedź na to pytanie poniżej

Kodeks pracy nie dopuszcza wolnego dnia w Wigilię Bożego Narodzenia. Wolny dzień jest możliwy, ale nie dzięki przepisom a zgodzie pracodawcy. Chcesz mieć wolne wypisz wniosek urlopowy.

Przepisy w sprawie wolnego dnia w Wigilię są jednoznaczne dla wszystkich pracowników. 24 grudnia nie jest dniem świątecznym, to normalny dzień pracy, w którym pracownikom nie przysługują żadne szczególne prawa, tym bardziej wolne.

Wolny dzień jest możliwy ale wyłącznie w oparciu o wniosek urlopowy bądź decyzję pracodawcy. Pracodawca może ustanowić Wigilię dniem wolnym od pracy ale pod warunkiem, że ten dzień zostanie odpracowany, np. w sobotę. Wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy. Od dobrej woli pracodawcy zależy również krótszy dzień pracy 24 grudnia. Pracodawca może, ale nie musi, zwolnić pracowników z pracy lub pełnienia dyżuru kilka godzin wcześniej.

W polskim prawie jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy: Nowy Rok, Trzech Króli, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny, Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, Zesłanie Ducha Świętego, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości oraz dwa dni Świąt Bożego Narodzenia. I ani jednego więcej :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × two =

*