Jak szukać pracy – poradnik

Szukając pracy trzeba bezsprzecznie zabrać się do tego z głową i nie zdawać się na przypadek

Tymczasowe rozwiązania często sprawiają, że wracamy do punktu wyjścia, nasze kompetencje  i nasza wartość na rynku pracy nie wzrastają, a my mamy poczucie, że ciągle kręcimy się w kółko.

Warto więc sporządzić sobie plan kariery, najlepiej z datą i na piśmie i wracać do niego sukcesywnie. Pracodawcy najbardziej cenią sobie pracowników, którzy konsekwentnie budowali swoją ścieżkę rozwoju zawodowego. Bardzo ważne w punkcie wyjścia jest także nasze nastawienie, które ma naprawdę zasadnicze znaczenie. Nawet w trudnej sytuacji na rynku pracy nie  powinniśmy stawiać siebie w roli ofiary, która prosi („żebrze”) o pracę albo próbuje wymuszać stanowiska groźbą. Miejmy zdrowe poczucie wartości: oferujemy nasz czas, naszą pracę w zamian za wynagrodzenie i dodatkowe profity. Warto już na wstępie dookreślić zakres obowiązków i zasady współpracy, aby później nie doszło do nieporozumień i niepotrzebnych frustracji. Nazwa stanowiska bywa różnie rozumiana. Sposób szukania pracy i przepływ informacji pomiędzy pracodawcą i potencjalnym pracownikiem ma ogromny wpływ na obopólny sukces. Poniżej znajdziecie kilka bardzo praktycznych wskazówek przydatnych przy poszukiwaniu  pracy.

Skuteczne szukanie pracy w 48 krokach

 1. Zacznij od odpowiedzenia na pytanie,  jakiej pracy szukam? Czy wolę być ekspertem czy menadżerem?
 2. Jakie mam umiejętności, talenty, a jakie są z kolei możliwości na rynku pracy? Gdzie jest nadpodaż,  a gdzie niedobór rąk do pracy?  UWAGA: uwzględnij dane dla swojego regionu.
 3. Sporządź plan szukania pracy i regularnie go weryfikuj, pod kątem, co się sprawdza, a co nie.
 4. Jakie mam rezerwy finansowe, jak długo mogę szukać pracy? Czy muszę szukać pracy tymczasowej?
 5. Jaką mam przewagę nad innymi kandydatami? Przekuj swoje unikalne doświadczenia w umiejętności w swoim CV. To ważne, jak je nazwiesz.
 6. Pamiętaj, że szukanie pracy, to często praca cięższa niż na etacie. Wlicz od razu procent ryzyka, to pozwoli ci nie załamywać się niepowodzeniami.
 7. Pamiętaj, że szukanie pracy, to także umiejętność sprzedaży siebie, zadbaj o swój schludny wygląd zewnętrzny oraz swojego CV i listu motywacyjnego i tzw. dobre wrażenie.
 8. Jeśli nie masz sprecyzowanych planów zawodowych możesz skorzystać z pomocy doradcy zawodowego ( bezpłatnie np. na targach pracy) lub zrobić sobie testy profilujące (niestety są płatne), jak np. Kompas Kariery, Insights, Facet 5 (ok.700-800 zł), Right Path (ok.185 zł).
 9. Jeśli jesteś osobą „początkującą” w danej branży lub nie masz dużego doświadczenia, to dla ciebie są targi pracy, staże, praktyki, bezpłatne i płatne, praca projektowa itp. Uwaga na firmy, które wykorzystują pracowników i stale bazują na rotacyjnych ekipach stażystów nie oferując im pełnego zatrudnienia!
 10.  Absolwenci mogą skorzystać z programów stażowych , jak: http://grasz.pl/ , skorzystać z wymiany praktyk studenckich http://aiesec.pl/ , http://dnikariery.pl/, praca często czeka też w klubach absolwentów wyższych uczelni itp.
 11. Jeśli masz wyższe kwalifikacje warto skorzystać z pomocy headhunterów.
 12. Pamiętaj, aby prosić kolejnych pracodawców o referencje, które załączysz do  CV, to znaczenie zwiększa twoją wiarygodność. Licz się z tym, że ktoś może zechcieć je zweryfikować .
 13. Sprawdź i ewentualnie uzupełnij swoje CV ( zwłaszcza, czy nie ma błędów językowych; warto mieć wersję w języku obcym; odróżniać się, ale nie być ekstrawaganckim, no chyba, że aplikujemy na stanowisko wymagające kreatywności).
 14. W swoim CV  bądź jak najbardziej konkretny i wymień konkretne wykonane projekty.
 15. Regularnie przeglądaj ogłoszenia w Internecie i w prasie ( tylko około 20-30 % osób znajduje w ten sposób pracę!). Aplikując odpowiadaj na oczekiwania pracodawców, umiejętnie sformułuj zwłaszcza list motywacyjny, który powinien podkreślić twoje atuty, ale przede wszystkim być zgodny z oczekiwanym profilem kompetencji. UWAGA: Wnikliwie wczytaj się w opis stanowiska pracy. Być może ktoś będzie od ciebie wymagać pracy za 3 osoby jednocześnie.
 16. Zrób  listę firm, w których chciałbyś pracować i uderz bezpośrednio, większość wolnych miejsc pracy to rynek ukryty. Dotrzyj do osoby decyzyjnej.
 17. Napisz list intencyjny (spekulacyjny), w którym pokazujesz, jak firma skorzysta na zatrudnieniu właśnie ciebie. Znajdź słabsze punkty w strategii przedsiębiorstwa lub instytucji i pokaż, jak pomożesz je zmienić . UWAGA: nie każdy szef potrafi przyjąć taką konstruktywną krytykę, inni mogą być otwarci, ale wykorzystają podpowiedź, a pracy nie dadzą. Nie rezygnuj, gdzieś na tej planecie żyją uczciwi ludzie.
 18.  Najbardziej operatywni mogą sami stworzyć sobie miejsce pracy w firmie prowokując do tego pracodawcę, wykazując, że to miejsce pracy jest niezbędne.
 19. Zaloguj się na portalach poszukiwania pracy i ustaw odpowiednio automatyczne powiadomienia. Eksperymentuj z rodzajami stanowisk, podobne oferty pracy odwołują się często do zupełnie innego nazewnictwa. Ranking portali z ofertami pracy znajdziesz np. tutaj : http://interaktywnie.com/badania-i-megapanel/megapanel-czerwiec-2012-kategorie-tematyczne-23945?page=5
 20. Szybko docieraj do nowych ofert, często zdarza się, że rekrutacja przy nadmiarze ofert jest zamykana przed oficjalnym terminem.
 21. Sam ogłaszaj, że poszukujesz pracy ( np. na gumtree, tablica.pl)
 22. Spróbuj wpisywać samodzielnie w wyszukiwarkę różne stanowiska z podaniem lokalizacji, np. praca dla sekretarki Poznań, może być ogłaszana jako dla: asystentki, pomoc biurowa, biuro z angielskim itp.
 23.  Przeglądaj  oferty pracy, możliwości współpracy na portalach branżowych.
 24. Zapisuj w zeszycie, pliku swoje postępy w szukaniu pracy, to pomoże ci upewnić się, jak dużo już zrobiłeś w tym kierunku i pomoże wyłapać ewentualne źródła niepowodzeń. Tu także możemy zapisywać daty i linki do stanowisk, na które aplikowaliśmy ( żeby nam nie umknęło, gdy ogłoszenie w Internecie jest już nieaktywne, a my jesteśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną).
 25. Poszukaj pracy wśród znajomych ( to bardzo skuteczna metoda, zazwyczaj oferty docierają z 2-3 kręgu znajomych): wykorzystaj mailing, portale społecznościowe (facebook, twe eter itp) , osobiste kontakty.
 26. Jeśli dotąd nie znalazłeś pracy – pomyśl o przyczynach i zweryfikuj swoje cele i metody jej poszukiwania.
 27. Zastanów się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Skorzystaj z dofinansowania proponowanego przez rozmaite instytucje. Oceń ryzyko i szanse powodzenia .
 28. Wymyśl i zastosuj  niestandardowe i twórcze  metody szukania pracy –  (np. zamieść swoje ogłoszenie na bilbordzie, rozdawaj pączki i kawę  w porze lunchu przed siedzibą upragnionej firmy, wypozycjonuj  ogłoszenie internetowe obok nazwiska szefa firmy; rozdawaj długopisy z kontaktem do siebie (zawsze się przydadzą), umieść ogłoszenie z wykorzystaniem technologii lokalizacyjnych np. Foursquare, wykorzystaj własne plecy jako środek reklamy podczas spaceru po mieście; zareklamuj się na kartonach mleka, zamieść video CV na  youtube http://www.youtube.com/watch?v=3VL0aiR9_QQ
 29. Jeśli nadal masz problemy z poszukiwaniem pracy, pomyśl o podniesieniu swoich kwalifikacji, aby zwiększyć swoje szanse zatrudnienia. Mądrze wybieraj szkolenia, które rzeczywiście rozszerzą możliwość znalezienia pracy, sprawdź więc najpierw jakich kompetencji poszukują pracodawcy w danej branży. Polecam portal http://www.inwestycjawkadry.info.pl/  który zamieszcza wiele bezpłatnych szkoleń.
 30. Zarejestruj się na portalach społecznościowych związanych z poszukiwaniem pracy, np. Goldenline, Profeo, Linkedin, Biznes.net. Bądź aktywny, zaprezentuj się, bierz udział w listach dyskusyjnych.
 31. Zaglądaj na strony regionalnych  Urzędów Pracy, sprawdź jakie projekty aktywizujące są aktualnie wdrażane ( najczęściej są wąsko adresowane do konkretnych grup docelowych).
 32. Poznaj portal organizacji pozarządowych ngo.pl który także oferuje pracę lub ciekawe  woluntariaty.
 33. Rozglądaj się chodząc po mieście ( noś przy sobie wydrukowane CV lub na pendrivie). Możesz zagadywać o pracę przy tzw. okazji, załatwiając różne sprawy na „mieście”. Być może jakiś potencjalny pracodawca umknął twojej uwadze. Podobnie postępuj buszując w Internecie, przeglądaj  zakładki „praca”, „kariera” na stronach firm.
 34. Jeśli decydujesz się na pracę na przeczekanie, to zadbaj, aby coś wnosiła do twojego CV i rozszerzała twoje kompetencje, a nie była tylko pracą  „dla pieniędzy”, dziurę w CV może być trudno potem wytłumaczyć.
 35. Skorzystaj z oferty pracy tymczasowej. UWAGA: Umowy na zastępstwo oraz pracy tymczasowej mają krótki okres wypowiedzenia.
 36. Skorzystaj z wirtualnych targów pracy, w których można zapytać o coś pracodawcę – np. http://www.targi.pracuj.pl/.
 37. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przećwicz odpowiedzi najlepiej przed kamerą. Jakich pytań się boisz? Poproś znajomych o pomoc w ocenianiu Cię.
 38. Jeszcze raz przeanalizuj swoje niepowodzenia w szukaniu pracy i ustal ich możliwą przyczynę.
 39. Rozważ przekwalifikowanie się, do branży, w której brakuje specjalistów.
 40. Rozważ, przeprowadzkę do innego regionu.
 41. Wykorzystaj najbliższe grono znajomych, rodzinę, jako grupę polecającą naszą ofertę, niekoniecznie muszą znać szczegóły twojego zawodowego życiorysu.
 42. Dowiedz się, gdzie w pobliżu twojego miejsca zamieszkania  i w najbliższym czasie są planowane inwestycje, które wiążą się z utworzeniem nowych miejsc pracy.
 43. Zarządzaj swoim czasem, aby nie przeciekał ci przez palce, do tego właśnie przydaje się plan szukania pracy, gdzie skreślasz swoje postępy.
 44. Wykorzystuj wolny czas, samodzielnie wprawiaj się w korzystaniu ze specjalistycznych programów komputerowych, czy biegłości języka.
 45. Gdy czujesz, że masz już dość, zrób sobie wolne od szukania pracy, zadbaj o higienę psychiczną, porozmawiaj z kimś zaufanym , aby nie załamać się, nie popaść w depresję. Zrelaksuj się.
 46. Pamiętaj, że uczysz się przez całe życie, ale znacznie łatwiej jest np. kończyć studia podyplomowe czy kursy, kiedy nie masz dodatkowych zobowiązań, np. rodziny, czy dzieci płaczących za ścianą. Na wszystko w życiu jest czas, dobrze go inwestuj.
 47. Jeśli znajdziesz pracę, wolne środki finansowe oszczędzaj  i inwestuj na podniesienie swoich kwalifikacji, bo jeszcze kilkakrotnie w swoim życiu, prawdopodobnie znajdziesz się w sytuacji poszukiwania pracy.
 48. Jeśli już pracujesz, 10 % swoich zarobków zawsze odkładaj na czarną godzinę, w razie kolejnego etapu bezrobocia w swoim życiu,  masz rezerwę.

Pamiętajmy, że sytuacja pozostawania bez pracy jest bardzo obciążająca psychicznie i mamy prawo czasem nie dać rady. Nie trać kontaktu z ludźmi i nie zamykaj się w swoim świecie, bo to już równia pochyła w dół. Daj sobie czasem luz, odpocznij od szukania pracy. To pozwoli zebrać ci siły i być może podsunie nowe, kreatywne pomysły. Nie rezygnuj jednak, jeśli będziesz wytrwała/y, w końcu ci się uda.

Autorka:  Agnieszka Marianowicz-Szczygieł, http://lufcik.info/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + seven =

*