Jak napisać CV

Jak napisać swoje pierwsze CV, czyli Curriculum Vitae? Poznaj kilka podstawowych zasad pisania CV. Profesjonalnie przygotowane CV ułatwi Ci znalezienie pracy. Jakich błędów wystrzegać się przy przygotowaniu CV?

By rozpocząć poszukiwanie pracy w pierwszej kolejności należy przygotować profesjonalne CV – Curriculum Vitae. Niezależnie od tego na jakie stanowisko pracy składamy aplikację CV musi zawierać niezbędne informacje. Czy istnieje jakiś wzorzec? Jak napisać CV by wypaść jak najlepiej i zainteresować pracodawce kandydaturą na wolne stanowisko pracy? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią długość CV – Curriculum Vitae. Warto pamiętać, że pracodawcy nie mają dużo czasu na czytanie wielostronicowych elaboratów. Przy pisaniu CV każdemu powinna przyświecać złota zasada: krótko, zwięźle i na temat, przede wszystkim konkretnie. Bezwzględnie CV powinno mieć długość maksymalnie dwóch stron A4. By ograniczyć liczbę stron warto na drugiej stronie zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Pisanie osobnego oświadczenia zwiększa liczbę dokumentów, którą przekazujemy potencjalnemu pracodawcy. Kolejnym sposobem na ograniczenie ilości treści jest wypisanie konkretnych, krótkich informacji na temat doświadczenia i wykształcenia. Jeśli chcemy zaprezentować dokładny opis swojego wykształcenia i zdobytych doświadczeń to warto do tego celu wykorzystać życiorys. W CV bezwzględnie zamieszczamy krótkie informacje.

CV, Curriculum Vitae – o co zadbać pisząc CV

Curriculum Vitae, CV, należy postrzegać w kategoriach osobistej wizytówki, dokumentu który przedstawia nas potencjalnemu pracodawcy. Ten dokument będzie jednym z wielu, które znajdą się na biurku rekrutera. Powinien się wyróżnić, ale wyłącznie profesjonalizmem. O tym czy przekona przyszłego pracodawcę decydują często minuty, podczas których CV może zostać zakwalifikowane do procesu rekrutacji. Ważny jest również sposób przekazania CV przyszłemu pracodawcy. Dokument przekazywane drogą elektroniczną powinien być odpowiednio nazwany. Nazwa pliku powinna odpowiadać imieniu i nazwisku, zawierać skrót CV w nazwie. Wszystko po to by Twoje CV można było łatwo odnaleźć. Pamiętaj! Dokumenty, które otrzymują pracodawcy są archiwizowane. Próba archiwizacji 100 dokumentów, których nazwa pliku brzmi “CV” utrudnia prace rekruterowi. Jeśli decydujesz się na złożenie dokumentów drogą tradycyjną zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie kartek. Komplet dokumentów potrzebnych do aplikowania na wybrane stanowisko powinien być zapakowany w ochronną koszulkę bądź teczkę, tak by uniknąć zaginania rogów. To bardzo ważne szczegóły, które świadczą o nadawcy, o Tobie! Estetyczne dokumenty, wydrukowane w wysokiej jakości, niewymięte zaprezentują Cię jako osobę schludną i czystą.

Prawidłowo napisane CV to połowa sukcesu! Nieestetycznie przygotowane dokumenty CV i list motywacyjny, wydrukowane na kończącym się tonerze czy tuszu w drukarce są odrzucane na wstępnym etapie rekrutacji. Twoja aplikacja musi zwrócić na siebie uwagę

Konstrukcja CV

 • nagłówek,
 • dane osobowe i kontaktowe,
 • zdjęcie,
 • zdobyte wykształcenie,
 • znajomość języków obcych,
 • lista miejsc pracy,
 • szkolenia i kursy,
 • posiadane umiejętności,
 • cechy charakteru,
 • zainteresowania,
 • referencje,
 • klauzula – zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

Nagłówek CV

Należy o nim bezwzględnie pamiętać! W nagłówku dokumentu musi znaleźć się “CV” lub “Curriculum Vitae”

Dane osobowe i kontaktowe

To część CV, w której należy wpisać imię i nazwisko, dzięki czemu rekruter w pierwszej kolejności zapamięta z kim ma przyjemność. W Polsce dane osobowe wpisujemy w kolejności: najpierw imię, a potem nazwisko. Podaj tylko pierwsze imię, chyba że faktycznie posługujesz się dwoma. Następnie uwzględnij datę i miejsce urodzenia. Dane kontaktowe powinny być wpisane zaraz po imieniu i nazwisku. Warto podać adres zamieszkania, często przecież jest tak że adres zamieszkania decyduje o tym gdzie szukamy pracy, a dla pracodawcy to ważna informacja. Podawanie dwóch adresów zamieszkania i zameldowania nie jest pożądane. Zwiększa to ryzyko odrzucenia CV z uwagi na fakt, że dwa różne adresy  (wie różne miejscowości) to konieczność przeprowadzki. Najważniejszymi danymi w CV ze względu na skuteczny kontakt z kandydatem jest aktualny numer telefonu i e-mail. E-mail powinien brzmieć profesjonalnie. Jeśli posiadasz wyłącznie skrzynkę prywatną, której nazwa pochodzi od Twojej ksywki koniecznie załóż skrzynkę, która będzie brzmiała tak jak Twoje imię i nazwisko: np. jan.nowak@gmail.com lub jan_nowak@wp.pl lub j.nowak@gazeta.pl, etc.  Oczywiście zawsze podawaj swój adres prywatny. Jeżeli planujesz zmienić miejsce zatrudnienia, nie wysyłaj CV i listu motywacyjnego z firmowej poczty.

Zdjęcie w CV

Opinie na temat zamieszczania zdjęć w CV są bardzo różne. Eksperci twierdzą, że czasem warto go nie zamieszczać jeśli wygląd może kandydata kompromitować. Inni uważają, że bezwzględnie należy opublikować zdjęcie tak by przyszły pracodawca mógł zobaczyć z kim ewentualnie będzie rozmawiał podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jednak decydujemy się na zamieszczenie zdjęcia musi to być dobre zdjęcie portretowe. Bezwzględnie wystrzegaj się zdjęć z wakacji, imprez i zdjęć wykonanych komórką.

Zdobyte wykształcenie

W tej części CV warto zaprezentować wykształcenie średnie i wyższe, jeśli je posiadasz. Szkołę podstawową czy gimnazjum bezwzględnie pomijamy. Warto zaprezentować liceum i kolejno dwa stopnie (bądź trzy) studiów wyższych wraz ze wskazaniem tytułów prac dyplomowych. Opisując wykształcenie wskaż daty rozpoczęcia lub zakończenia (bądź planowanego ukończenia), kierunek i specjalizację oraz stopień studiów.

Znajomość języków obcych

w tej części wymień języki, które znasz oraz poziom znajomości. Jeśli znajomość języków obcych potwierdzają certyfikaty koniecznie o tym poinformuj wskazując rodzaj i poziom.

Lista miejsc pracy

W tej części CV wypisz miejsca pracy. Wskaż nazwy firm, daty zatrudnienia i zajmowane stanowiska. Stosuj konsekwentnie ten sam układ dokumentu (punktory, akapity i inne). Wymieniając listę miejsc pracy z lewej strony wypisz  zakres dat, a z prawej twoje stanowisko, nazwa firmy czy projekty. Prezentując firmy warto bardzo krótko wspomnieć o najważniejszych obowiązkach i osiągnięciach.

Szkolenia i kursy

Nie warto wypisywać listy wszystkich kursów, które odbyliśmy. W zależności od pracodawcy warto pochwalić się szkoleniami i kursami, które mogą być przydatne na stanowisku, o które się ubiegamy. Jeśli prezentujemy informacje o szkoleniach warto wskazać instytucje, które je organizowały oraz uzyskane certyfikaty.

Spełnienie powyższych warunków zapewni Ci większe szanse na zainteresowanie rekrutera swoją ofertą pracy. Pamiętaj, że dobre dopasowanie Twoich oczekiwań do ogłoszeń o pracę (doświadczenia, wykształcenia) zwiększa szanse na spoktanie rektutacyjne.

Jedna myśl nt. „Jak napisać CV

 1. Pingback: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zaprasza na spotkanie dla absolwentów | Losy absolwentów, badanie, ankieta, monitorowanie losów absolwentów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − three =

*