Samozatrudnienie

Samozatrudnienie sposobem na pewny stołek

Co prawda poziom bezrobocia w Polsce wykazuje stabilną tendencję spadkową, jednak w niektórych regionach znalezienie pracy może być wyzwaniem.

Założenie własnej działalności gospodarczej jest w tej sytuacji najlepszym wyjściem!

Samozatrudnienie niejedno ma imię

W naszym kraju pod tym pojęciem rozumie się prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dość częstym zjawiskiem w ostatnich latach jest nakłanianie pracowników etatowych do zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej przez pracodawców. W ten sposób, pracownik de facto wykonuje te same zadania, co na etacie, jednak pracodawca nie musi ponosić kosztów związanych z ubezpieczeniem pracownika. W takiej sytuacji mamy do czynienia z samozatrudnieniem fikcyjnym, które jednak może przynosić obu stronom istotne korzyści finansowe. Ponadto, prowadząc własną działalność, możemy wykonywać liczne zadania dla wielu zlecających.

Samozatrudnionym nie grozi bezrobocie

Według danych GUS, w 2013 r. w Polsce było ok. 1,1 mln samo zatrudnionych. Popularność samozatrudnienia, według Diagnozy Społecznej 2013, jest jednak mniejsza niż innych form uelastyczniania stosunku pracy. Co piąty badany pracował w oparciu o umowę na cz

as określony, a samozatrudnieni stanowili ok. 7%. Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą są w niewielkim stopniu zagrożeni bezrobociem. O ile ryzyko przejścia do grupy bezrobotnych w ciągu 2 lat stanowi blisko 10% w przypadku zatrudnionych w oparciu o umowę na czas nieokreślony, o tyle w przypadku samozatrudnionych wynosi tylko 5,5%. Samozatrudnienie, niekiedy zaliczane do tzw. umów „śmieciowych” dostarcza większej pewności zatrudnienia, niż uważana za najlepszą dla pracownika umowa na czas nieokreślony!

Samozatrudnieni – wygrani czy przegrani?

Jednym z plusów związanych z samozatrudnieniem, jest możliwość samodzielnego podejmowania decyzji o sposobie i czasie wykonywania pracy. Nie bez znaczenia są też preferencje podatkowe dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Samozatrudnieni mogą rozliczać się z fiskusem w najprostszy sposób, za pomocą karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nic dziwnego, że tę formę zatrudnienia świadomie wybiera coraz więcej osób, w tym o wysokich kwalifikacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 − 12 =

*