Jak przygotować dobre CV i jeszcze lepszy list motywacyjny?

Poszukiwanie pracy to wyzwanie, z którym będziemy musieli się zmierzyć wielokrotnie w ciągu kariery zawodowej. Warto zawczasu nauczyć się jak przygotować dobre CV i napisać wartościowy list motywacyjny.

Życiorys czyli curriculum vitae

CV (łac. curriculum vitae) to życiorys zawodowy, w którym umieszczamy opis najważniejszych etapów naszej kariery. Warto podzielić CV na kilka sekcji. W pierwszej umieszczamy swoje dane osobowe i kontaktowe (adres, numer telefonu, adres e-mail). Można też zamieścić profesjonalną fotografię. Kolejnym elementem jest opis wcześniejszych stanowisk i miejsc pracy. Wpisy należy uszeregować chronologicznie, tj. od najbardziej aktualnego do najstarszego.

Można dodać krótkie opisy obowiązków wykonywanych na danym stanowisku. W kolejnej sekcji zamieszczamy informacje dotyczące wykształcenia oraz przebytych kursów i szkoleń. Następnie wypisujemy nasze zdolności i umiejętności, np. znajomość języków obcych, umiejętność programowania, umiejętność obsługi komputera czy też kasy fiskalnej itd. W ostatniej części można pozwolić sobie na krótki opis swojego hobby. Życiorys powinien być zwięzły, może zajmować maksymalnie 1-2 strony. Pamiętajmy o aktualizowani CV i o dopasowaniu jego treści do oferty, na którą aplikujemy.

List motywacyjny

List motywacyjny stanowi uzupełnienie życiorysu. Jego głównym celem j

est wyjaśnienie, dlaczego aplikujemy na dane stanowisko, jaka jest nasza motywacja oraz plany zawodowe. W liście motywacyjnym mamy szansę przekonać rekruterów, że nasz kwalifikacje odpowiadają wymaganiom pracodawcy, a zatrudnienie nas będzie opłacalne dla firmy. List motywacyjny powinien być zaadresowany do konkretnej osoby bądź działu (np. HR) i wskazywać, jakiej aplikacji dotyczy. W treści listu nie należy powielać informacji zawartych w CV, można co najwyżej do nich nawiązać. Dobry list motywacyjny nie powinien zająć więcej niż ¾ strony.

Ważne detale

Pamiętajmy o tym, że CV i list motywacyjny to dokumenty formalne. Należy przygotować je z dużą starannością, sprawdzić i wyeliminować wszystkie błędy i literówki, ustawić odpowiednią czcionkę (np. Times New Roman), stonowane kolory oraz ewentualne elementy graficzne. Nie zapominajmy o zamieszczeniu klauzuli zawierającej zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Jeśli o tym zapomnimy, nasza kandydatura w ogóle nie będzie rozpatrywana. Dokumenty rekrutacyjne są naszą wizytówkę, a ich celem jest zachęcenie potencjalnego pracodawcy do zaproszenia kandydata na rozmowę rekrutacyjną. Dlatego też aplikując na stanowisko analityka czy księgowego, nie powinniśmy załączać nasyconego kolorami CV w formie prezentacji, które z kolei może się sprawdzić przy poszukiwaniu pracy w branży kreatywnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × four =

*