Gdzie szukać skutecznie pracy?

Szukanie pracy to wyzwanie, stojące nie tylko przed bezrobotnymi, ale i tymi, którzy chcą zmienić pracę na lepszą.

Rozpoczynając poszukiwania, warto zastanowić się, gdzie efektywnie szukać ofert. Przyjrzyjmy się kilku propozycjom.

Instytucje rynku pracy

Jednym z miejsc, od których warto zacząć poszukiwania pracy są instytucje rynku pracy. W przypadku studentów i absolwentów sugerujemy udać się do uczelnianego biura karier. Można tam zbadać predyspozycje zawodowe, wziąć udział w kursach i szkoleniach oraz przejrzeć aktualne oferty pracy. Pracodawcy zgłaszając się do biura karier dają znak, iż potrzebują kogoś, kto związany jest z tą właśnie uczelnią i kierunkiem kształcenia. W przypadku osób bezrobotnych, warto odwiedzić najbliższy urząd pracy. Gromadzi on aktualne oferty pracy z regionu. Można tam także uzyskać pomoc w zakresie przygotowywania CV oraz listu motywacyjnego.

Portale i strony internetowe

XXI wiek to era komputeryzacji i informatyzacji. Rozwijający się w ostatnich dekadach Internet daje nam szerokie spektrum możliwości także w przypadku poszukiwania pracy. Na licznych portal

ach internetowych pracodawcy codziennie zamieszczają tysiące ofert. Za pomocą dostępnych na tego rodzaju stronach filtrów, można szybko i łatwo posegregować oferty oraz wyselekcjonować te, które najbardziej nam odpowiadają. Inną możliwością jest poszukiwanie wakatów na stronach internetowych konkretnych firm i instytucji. Zazwyczaj na witrynach internetowych w zakładce „kariera” bądź „praca” znaleźć można aktualne oferty. Warto przeglądać te strony regularnie, aby nie przegapić nowych ogłoszeń.

Ogłoszenia papierowe w prasie i na własną rękę

Wciąż jeszcze wiele ogłoszeń ukazuje się w prasie. Najpopularniejsze dzienniki umieszczają specjalne wydania gazet, w których publikowane są aktualne oferty pracy. Warto więc zaopatrzyć się w gazetę i przejrzeć najświeższe ogłoszenia. Metoda ta wciąż jest skuteczna, ale powoli odchodzi do lamusa. Pracy możemy również szukać wykorzystując znajomych i rodzinę. Często pracodawcy chętniej zatrudniają osoby z polecenia, o których wiadomo, że są solidne. Ponadto, zwłaszcza przy szukaniu pracy niewymagającej dużych kwalifikacji, przydatne może okazać się osobiste pojawienie się z wydrukowanym CV w miejscu, w którym chcemy znaleźć zatrudnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + 19 =

*