Ranking wynagrodzeń w Polsce. Gdzie zarobisz najwięcej?

Ranking wynagrodzeńGdzie w Polsce można liczyć na najlepsze zarobki? W których branżach wynagrodzenia są najwyższe?

Odpowiedzi na te pytania zawiera „Raport Płacowy. Polska i Świat” Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.

Mazowieckie na czele

Tradycyjnie na najwyższe wynagrodzenie liczyć mogą pracownicy zatrudnieni w województwie mazowieckim, co jest wynikiem szczególnie wysokich zarobków w Stolicy. Jak wynika z ubiegłorocznego raportu, 25% mieszkańców Warszawy zadeklarowało zarobki na poziomie 10 tys. zł

brutto miesięcznie i więcej; warto zauważyć, że różnice między stolicą a resztą województwa mazowieckiego sięgają 2 tys. zł. Mediana wynagrodzeń w województwie mazowieckim wyniosła 5400 zł w 2013 r. Jednocześnie, mediana zarobków w dolnośląskim osiągnęła 4331 zł, a w przypadku województw podkarpackiego i podlaskiego – 3200 zł. Najniższe wynagrodzenie otrzymują pracownicy w warmińsko-mazurskim, gdzie mediana zarobków to tylko 3150 zł. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w całej gospodarce narodowej wyniosło z kolei 3650 zł.

Bankowość i IT

Informatyka, telekomunikacja i bankowość otwierają listę najbardziej dochodowych branż. To, na jaką stawkę możemy liczyć, zależy od wielkości firmy, w której pracujemy. Mediana wynagrodzeń w branży technologii informatycznych waha się od 4200 zł miesięcznie w mikroprzedsiebiorstwach, do 7 tys. zł w największych podmiotach. Jeszcze większa przepaść dzieli zarobki w sektorze telekomunikacji – mediana dla najmniejszych firm to tylko 3150 zł, podczas gdy w największych przedsiębiorstwach aż 6500 zł. Również w przypadku bankowości rozmiar podmiotu zatrudniającego ma znaczenie, możemy bowiem zarobić od 3 do 5,6 tys. zł. Duże różnice obserwowalne były również w zeszłorocznej edycji raportu. Mediana zarobków w branży IT wahała się od 2500 zł w najmniejszych firmach, aż do 6800 zł w największych. Najmniej opłaca się praca w kulturze (mediana zarobków od 2700 do 3200 zł) i służbie zdrowia (ok. 3 tys. do 3,3 tys. zł). Jak wskazują wyniki raportu, najlepiej opłacani są pracownicy sektora IT oraz bankowości zatrudnieni w największych firmach i korporacjach, mających swoje siedziby w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen − seven =

*